Odsustvo paradigme društvenog i privrednog razvoja u Hrvatskoj, a tako i na području slavonsko-baranjske regije, rezultiralo je značajnim zaostajanjem za privrednim i društvenim razvojem uspješnijih tranzicijskih zemalja. Uz niz nepovoljnih elemenata društvenog i privrednog razvoja Slavonije i Baranje - nizak BDP po stanovniku, dvaipol desetljeća visoke stope nezaposlenosti, niska socijalna koheziju te odsustvo strategije razvoja i primjerenih odgovora na ekonomska i tehnološka kretanja u okruženju – najnovija nepovoljnost je i alarmantno smanjivanje broja stanovnika.
Panon institut je u proteklih pet godina u više navrata - na svojim tematskim sjednicama, kao i javnim tribinama te objavljenim stručnim i znanstvenim radovima svojih članova - predlagao konkrente modele gospodarskog razvoja – što je bilo dostavljano i nadležnim minis-tarstvima Vlade RH, županijama i gradonačelnicima više gradova. No, nije bilo odjeka ovim prijedlozima.
Članovi Panon instituta su 2016. godine definirali svoje priloge programu koji je u javnosti poznat kao "Program Slavonija" te na više javnih skupova (tribina i znanstvenih konferencija) izlagali elemente tih "Panon priloga". Ovdje se daje sintetizirana prezentacija (PPP);
Panon > SLAVONIJA 2020.